czwartek, 19 maja 2016

Gołąb grzywacz - większy kuzyn gołębia miejskiego. Jak go chronić podczas inwestycji budowlanych?


Ornitolog Warszawa, gołąb grzywacz zagrożenia podczas prac budowlanych

Fot. Ornitolog Warszawa. Gołąb grzywacz, chętnie gnieździ się w miastach zajmując gzymsy, rynny parapety i inne dogodne dla siebie miejsca lęgowe.

Przed planowaną inwestycją budowlaną czy też remontową, jeżeli na budynku znajdują się gołębie grzywacze, należy uzyskać zgodę Marszałka Województwa na płoszenie ptaków oraz niszczenie ich gniazd. Przed przystąpieniem do prac budowlanych inwestor powinien zwrócić się do ornitologa w celu dokonania ekspertyzy ornitologicznej.

Gołąb grzywacz, gatunek gołębia chętnie gnieżdżącego się w mieście

Grzywacz to największy spośród gołębi, które możemy spotkać w naszym kraju. Co prawda występuje on dość równomiernie na terenie całej Polski, jednakże na wschodzie  i w górach można go spotkać znacznie rzadziej niż na zachodzie i pomorzu, gdzie zamieszkuje tereny miejskie, na przykład parki. Naturalnym środowiskiem życia grzywacza są lasy mieszane i liściaste, jednakże obecnie jest to ptak przystosowany do zamieszkiwania terenów rolniczych i miejskich, takich jak:
  •        ogrody,
  •        pola,
  •        łąki,
  •        parki,
  •        a nawet cmentarze.
Do zbudowania gniazda grzywacz może wykorzystać nawet pojedyncze drzewo, jeżeli tylko jest odpowiednio duże i rozgałęzione.

Ornitolog Warszawa, gołąb grzywacz

Fot. Ornitolog Warszawa. Gołąb grzywacz odpoczywający na dachu budynku. 


Zanim zostanie zaplanowana inwestycja

Gołąb grzywacz jest gatunkiem łownym od 15 sierpnia do 30 listopada. Inwestorzy budowlani, którzy mają na swoim terenie prowadzonych prac budowlanych gniazda tych ptaków muszą wiedzieć, że zgodę na płoszenie lub niszczenie jego gniazd należy uzyskać od marszałka województwa zgodnie z prawem łowieckim, nie zaś od Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska jak  ma to miejsce w przypadku innych gatunków ptaków chronionych przez Ustawę o ochronie przyrody. Nim dojdzie do jakiejkolwiek inwestycji na terenie zamieszkiwanym przez gołębia grzywacza, warto skorzystać z oferty specjalisty ornitologa, który w swej ekspertyzie ornitologicznej oszacuje ilość ptaków oraz ich gniazd, a także podpowie co robić dalej, by działać zgodnie z prawem i nie czynić krzywdy grzywaczowi.

Cechy gatunku oraz lęgi i pożywienie

Gołąb grzywacz charakteryzuje się ciemnopopielatym zabarwieniem, które optycznie wydaje się niebieskawe. Na bokach szyi posiada wyraźnie widoczne nawet z daleka dwie białe plamy. Na przegubach skrzydeł grzywacza znajdują się białe przepaski. Te cechy upierzenia odróżniają grzywacza od innych gołębiowatych. Samica cechuje się nieco mniej wyraźnym ubarwieniem. Gatunek ten jest znacznie większy od gołębi miejskich. Długość jego ciała może dojść nawet do 46 cm.

Ptak buduje gniazdo co najmniej 3 metry nad ziemią. Najczęściej wybiera do tego celu koronę drzewa, ale zdarza się także, że grzywacz osiedla się w budynku gdzie wybiera między innymi, rynny, parapety czy gzymsy. Gniazdo tego płytka to platforma zbudowana z suchych patyczków. Gatunek wyprowadza lęgi przez cały rok. Samica znosi zazwyczaj po 2 jaja, które wysiadują rodzice przez 17-19 dni. Pisklęta po 30 dniach osiągają lotność.

Niezwykle ciekawy jest sposób karmienia młodych,  które wkładają swój dziób do przełyku rodziców wskutek czego dorosły ptak zwraca wprost to dziobów młodych tak zwanego „ptasiego mleczka” zawierającego substancje odżywcze. Dorosłe gołębie żywią się nasionami zbóż i krzewów, kwiatostanami akacji i owocami morwy.

Ekspert ornitolog warszawa

Fot. Ornitolog Warszawa. Gołąb grzywacz.

5 korzyści z wykonania ekspertyzy ornitologicznej przed przystąpieniem do prac remontowych

Przed planowaną inwestycją budowlaną czy też remontową, jak wspomniano powyżej, należy uzyskać zgodę Marszałka Województwa na płoszenie ptaków oraz niszczenie ich gniazd. Wniosek taki wraz z ekspertyzą ornitologiczną powinien przygotować doświadczony ornitolog.

Poniżej przedstawiam 5 korzyści, które wpływają na prowadzenie inwestycji budowlanej zgodnie z prawem:
  1. Oszacowanie ile gołębi grzywaczy gniazduje na terenie planowanej inwestycji
  2. Ustalenie gdzie znajdują się ich gniazda
  3. Dowiemy się czy konieczne będzie niszczenie gniazd gołębia grzywacza lub płoszenie ptaków
  4. Ornitolog w zaleceniach przekaże informację jak dokonać kontrolowanego niszczenia gniazd tego gatunku
  5. Przeprowadzenie działań kompensacyjnych w taki sposób aby umożliwić rozwój dla tego gatunku
Ornitolog warszawa, ptaki w budynkach podczas remontu
Fot. Ornitolog Warszawa. Stare budynki i kamienice w Warszawie w szczególności w centrum miasta to doskonałe siedlisko dla gniazdowania gołębi grzywaczy.

Gołąb grzywacz, tak jak wiele innych gatunków ptaków to nasz skarb natury, który trzeba chronić i szanować w taki sposób, by nawet w obliczu inwestycji ludzkich które muszą być realizowane, nie doznał on znaczącej szkody w środowisku.

Jeżeli planujesz inwestycję budowlaną (remont elewacji budynku, termomodernizację budynku) na której gniazduje gołąb grzywacz lub inne ptaki nasz zespół Ornitolog Warszawa służy bezpłatną poradą. Zapraszamy do kontaktu z nami. 




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Twórz z nami społeczność chroniącą ptaki w mieście. Dołącz do nas, dowiedz się więcej o ptakach i chroń je razem z nami. Zapraszamy do komentowania i wpisywania swoich obserwacji ornitologicznych.