środa, 25 września 2019

Od czego zależy termin składania jaj przez ptaki?


Dowiedzmy się zatem kiedy ptaki składają jaja i od czego to zależy. Gatunki osiadłe, czyli zimujące w Polsce mogą wyprowadzać lęgi jeszcze przed nastaniem pełnej wiosny, czyli na przełomie marca i kwietnia. Po złożeniu lęgów następuje okres wysiadywania jaj, w czasie którego ptaki niejako czekają aż pojawi się więcej owadów, by pisklęta mogły zostać należycie wykarmione. W przypadku ptaków, które przylatują do Polski po zimie, okres lęgowy się nieco przesuwa ze względu to, że muszą one najpierw wybudować gniazda, więc jaja składają dopiero pod koniec maja lub nawet później. Z kolei ptaki drapieżne, takie jak sowy, wyprowadzają lęgi i składają jaja najwcześniej, bo nawet w lutym. Nie muszą one bowiem czekać na pojawienie się owadów.

Okazuje się, że ocieplenie klimatu ma ogromne znaczenie dla terminu ptasich lęgów i to kiedy ptaki składają jaja. Zaobserwowano, że na przykład sikora uboga rozpoczyna swój okres lęgowy nawet 10 dni wcześniej niż jeszcze dekadę temu. Dzieje się tak z powodu wcześnie przychodzącego ciepła, które zachęca ptaki do rozrodu. Niestety nieraz nie czekają one do chwili, aż temperatura zacznie być stabilna i znoszą jaja wraz z pierwszym ciepłem, co może się okazać zgubne dla lęgów z powodu nieoczekiwanego przymrozku czy braku wystarczającej ilości owadów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Twórz z nami społeczność chroniącą ptaki w mieście. Dołącz do nas, dowiedz się więcej o ptakach i chroń je razem z nami. Zapraszamy do komentowania i wpisywania swoich obserwacji ornitologicznych.