Fot. Ornitolog Warszawa. Jerzyk, ptak został znaleziony i uratowany podczas interwencji ornitologicznej na jedne z ulic w centrum Warszawy.
Nietrudno przewidzieć, że brak działań wchodzących w skład kompensacji przyrodniczej mógłby spowodować, że populacja jerzyka byłaby coraz mniej liczna. Z tego względu zapraszamy do zapoznania się z ofertą ornitologów, którzy przygotują specjalną ekspertyzę ornitologiczną która pomoże inwestorom postępować w sposób przyczyniający się do ochrony jerzyków. Można to robić na wiele sposobów, a szczegółowe metody zostaną omówione niżej.
Fot. Jerzyk latający wysoko nad zabudowaniami miasta.
Słowo o jerzyku- wygląd, tryb życia, pożywienie, lęgi
Z pozoru może się wydawać, że jerzyk przypomina jaskółkę, zwłaszcza kiedy widzimy go w locie, jednakże to tylko złudzenie Pomiędzy tymi gatunkami nie ma nawet pokrewieństwa. Jerzyk jest cały ubarwiony ciemnobrązowo. Także sposób lotu jest inny. Jerzyk zazwyczaj szybuje, albo uderza skrzydłami nie zginając ich i nie trzepocząc jak jaskółka. Ten ptak ma wielkość od 16 do 18 cm, natomiast rozpiętość jego skrzydeł może sięgać aż do 45 cm. Pożywieniem tych ptaków są drobne owady na które polują w locie. Jerzyki w czasie lotu także zbierają pokarm, kopulują a nawet śpią. Potrafią pozostawać w powietrzu bez przerwy przez nawet 2 czy 3 lata. Zaliczane są do najszybszych ptaków w Europie. Goniąc owady potrafią osiągnąć prędkość do 200 km/h. Samica składa w maju lub w czerwcu dwa do trzech jaj, zaś oboje rodzice wysiadują je przez 18-21 dni.
Fot. Jerzyki są doskonale przystosowane do życia w szczelinach w budynkach mieszkalnych. Na zdjęciu widać ostre pazurki, dzięki którym chwytają się powierzchni.
Jak chronić jerzyki, czyli kompensacja przyrodnicza.
Jako, że w miastach jerzyki budują gniazda zarówno w budynkach mieszkalnych jak też i użyteczności publicznej, wszelkie prace remontowe i termomodernizacyjne wpływają na to, że ich gniazda bywają niszczone. Dzięki ekspertyzie ornitologicznej inwestor dowie się:
- ile jerzyków gniazduje na terenie objętym inwestycją
- gdzie znajdują się gniazda tych ptaków
- w jakim okresie powstrzymywać się od prac ze względu na okres lęgowy
- jak zabezpieczyć w okresie prac pierwotne miejsca gniazdowania jerzyków, by były one dla nich niedostępne
- jakich materiałów nie używać w czasie termomodernizacji, by nie zaszkodzić jerzykom
- w których miejscach pozostawić otwory w stropodachu, by ponownie mogły się w nich zagnieździć jerzyki
- jakie działania podjąć po remontu lub termomodernizacji, by jerzyki, chociaż stracą swoje pierwotne miejsce zamieszkania, mogły wyprowadzać lęgi w innych miejscach, specjalnie do tego przygotowanych
- jak istniejące już działania inwestycyjne wpływają na populację jerzyków na danym terenie (monitoring porealizacyjny)
Fot. Jerzyk uratowany podczas jednej z interwencji ornitologicznych.
Inwestorzy po dokonaniu zaplanowanych prac są zobowiązani do wprowadzenia na terenie inwestycyjnym budek oraz wież lęgowych, by ptaki te mogły dalej bez przeszkód rozmnażać się w danym miejscu. Złamanie norm dotyczących ochrony jerzyków powinno być w każdym przypadku zgłoszone przez świadków zdarzenia, ponieważ takie działania podlegają karze.
Tekst: www.ornitolog.warszawa.pl
Fot. Ornitolog Warszawa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Twórz z nami społeczność chroniącą ptaki w mieście. Dołącz do nas, dowiedz się więcej o ptakach i chroń je razem z nami. Zapraszamy do komentowania i wpisywania swoich obserwacji ornitologicznych.