Inwestycje mogą mieć niekorzystnie oddziaływać na awifaunę. Dlatego też nałożony jest wymóg przeprowadzania działań minimalizujących. W celu wyrównania szkód wyrządzonych w siedliskach ptaków przeprowadza się działania kompensujące. Wszystkie gatunki ptaków podlegają ochronie gatunkowej na mocy Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt. Tak więc kompensacja wiąże się w zasadzie z każdym przedsięwzięciem wymagającym przeprowadzenia robót budowlanych.
Czym jest kompensacja ornitologiczna?
Celem kompensacji przyrodniczej i ornitologicznej jest zrównoważenie negatywnych skutków realizacji i eksploatacji. Według Prawa Ochrony Środowiska kompensacja przyrodnicza jest to „zespół działań obejmujących w szczególności roboty budowlane, roboty ziemne, rekultywację gleby, zalesianie, zadrzewianie lub tworzenie skupień roślinności, prowadzących do przywrócenia równowagi przyrodniczej na danym terenie, wyrównania szkód dokonanych w środowisku przez realizację przedsięwzięcia i zachowanie walorów krajobrazowych”4 powody, dla których warto skorzystać z pomocy ornitologa
- Zaplanowanie i wykonanie kompensacji ornitologicznej nie jest łatwe i wymaga ogromnej wiedzy, niewłaściwie zaplanowana kompensacja może przynieść odwrotny skutek od zaplanowanego.
- Każdy przypadek kompensacji ornitologicznej musi być indywidualnie zaplanowany.
- Kompensacja musi być możliwa do wykonania (pod względem technicznym i lokalizacyjnym)
- Kompensacja może stanowić warunek realizacji przedsięwzięcia
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Twórz z nami społeczność chroniącą ptaki w mieście. Dołącz do nas, dowiedz się więcej o ptakach i chroń je razem z nami. Zapraszamy do komentowania i wpisywania swoich obserwacji ornitologicznych.