wtorek, 7 stycznia 2020

„Jej wysokość Geś. Opowieści o ptakach” autorstwa Jacka Karczewskiego



Czytelnicy coraz chętniej zaczynają sięgać po lektury związane z naturą. Chcąc w ten sposób poznać ją w jak najlepszym stopniu. W odpowiedzi czytelniczy rynek książek przyrodniczych nie próżnuje i z roku na rok zwiększa swoje nakłady. Dzisiaj skupimy się na lekturze Wydawnictwa Poznańskiego „Jej wysokość Geś. Opowieści o ptakach” autorstwa Jacka Karczewskiego. Serdecznie zapraszamy!

Już po samym wstępie możemy dowiedzieć konkretnych informacji z jakim zamysłem, dla kogo i o kim jest ta pozycja. Z racji bardzo przyjemnego w odbiorze stylu pisania, czytając czujemy się jakbyśmy siedzieli tuż obok autora i razem z nim zagłębiali się w ptasi świat. Jak w przypadku recenzji „Ptaki nie znają granic” (do której serdecznie zapraszamy) nie da się nie wyczuć pasji autora do ptaków. Pasja ta dosłownie przelała się na jego pisarskie pióro. Na obraz ten składają się wyjątkowo plastyczne opisy ptaków (patrz cytat poniżej) oraz tematyczne zdjęcia.

Skąd wzięło się miano „Jej wysokości”?

Mniej więcej w połowie lektury zaczęliśmy się zastanawiać dlaczego właściwie autor zdecydował się na taki tytuł? Co, oprócz fascynacji tym gatunkiem, skłoniło go do takiej decyzji? Jeśli Was również dopadną takie myśli, ostatni rozdział niewątpliwie przyjdzie z pomocą. Jednak by zbyt wiele nie zdradzać wspomnimy tylko, że kluczem są właśnie one, tworzenie struktur w ich parach, przejawiane przez nie zachowania (np. w przypadku utraty członka rodziny czy sieroctwa) oraz ich obraz w kulturze i wierzeniach. Po zebraniu tych wszystkich informacji, a niekiedy poznaniu skrywanych przez nie tajemnic na pewno udzieli Wam się entuzjazm autora i przyznacie mu racje w nadaniu tego tytułu.

Podsumowując

  • Jest to lekka i przyjemna książka pełna ptasich opowieści i historii,
  • Zwraca uwagę na problemy wynikające z naszej działalności,
  • Zawiera piękne zdjęcia, idealnie komponujące się w treść.
Nie pozostaje nam nic innego jak pogratulować dobrze wykonanej roboty i zachęcenia do nie odkładania zbyt daleko swojego „pióra”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Twórz z nami społeczność chroniącą ptaki w mieście. Dołącz do nas, dowiedz się więcej o ptakach i chroń je razem z nami. Zapraszamy do komentowania i wpisywania swoich obserwacji ornitologicznych.